Mladi in droge na Ptujskem 2014

dr. Mitja Muršič, mag. Oliver Buček

PDF

V skladu z dolgoročno strateško naravnanostjo Mestne občine Ptuj in lokalnim akcijskim načrtovanjem na področju preprečevanja odvisnosti od drog med mladimi je Lokalna akcijska skupina (LAS) s sodelavci leta 2014 izvedla raziskovalni »posnetek stanja« glede uporabe drog med mladimi na Ptujskem. V anketiranju je sodelovalo skupno 1096 učencev in dijakov (Poimenovanja za osebe so pisana v moški slovnični obliki in so mišljena kot nevtralna oblika za ženske in moške, razen kjer je to zaradi vsebine ali konteksta drugače opredeljeno.). V vzorec so bili vključeni učenci zadnjih treh razredov osnovnih šol iz Upravne enote Ptuj in dijaki prvih dveh letnikov srednjih šol na Ptuju. Zanimive ugotovitve predstavljajo podlago za nadaljnje načrtovanje, izvajanje in vrednotenje dejavnosti na področju sistematičnega, celovitega, usklajenega spoprijemanja s tem izzivom na lokalni ravni.

Glede uživanja alkohola in cigaret se v splošnem kaže ugodnejša slika kot pri zadnji izvedbi raziskave leta 2008. Zaznati je zmanjšanje zanimanja za uporabo teh družbeno dovoljenih drog med mladimi in zmanjšanje njihove dostopnosti. Delež mladih, ki cigaret in alkohola še niso poskusili, se je povečal, prav tako delež tistih, ki se v življenju še niso opili. Ob tem se je zmanjšal delež stalnih in občasnih uživalcev alkohola in cigaret. Žal pa je delež tistih, ki se redno opijajo, podoben deležu iz prejšnje raziskave. Vsaj enkrat mesečno se opije vsak deseti mladostnik oziroma mladostnica, enkrat ali večkrat na teden pa vsak dvajseti. Vsak peti je že doživel opitost doma oziroma pri sorodnikih, kar odraža visoko stopnjo družinskega dopuščanja zlorabe alkohola ali vsaj nezadosten nadzor nad ravnanjem mladih.

Opit je bil že vsak deseti anketirani sedmošolec in vsak tretji devetošolec, kar sta nižja deleža kot pri prejšnji raziskavi. Med anketiranimi iz 9. razredov se jih več kot enkrat na teden opijeta 2 %. Redno se opija 12,5 % dijakov 1. letnikov, 6 % pa jih to počne več kot enkrat na teden. Delež dijakov, ki se redno opijajo, je tokrat žal večji kot pri prejšnji raziskavi. Alkohol redno uživa 4,4 % fantov in 3,2 % deklet. Občasno ga uživata slabih 40 % fantov in podoben odstotek deklet. Alkohol v nekoliko večjem deležu zanima fante in jim je tudi lažje dostopen.

Zbrani podatki kažejo, da z vsakim letom nadaljnjega šolanja narašča delež uživalcev alkohola, ki izrazito poskoči ob vstopu v srednjo šolo. V osnovni šoli delež rednih uživalcev alkohola ne preseže 1,5 %, v 1. letniku srednje šole pa se dvigne na 8,4 %.

Podobno velja za delež tistih, ki so že kdaj poskusili konopljo. Očitno je vstop v srednjo šolo obdobje, ko se zanimanje za droge poveča in ko povečan delež mladih prvič poskusi določeno drogo. Konopljo takrat vsaj občasno uživa vsak deseti anketirani, od tega skoraj 3 % redno. Delež dijakov prvih letnikov, ki so konopljo zaužili v zadnjem mesecu, se je v primerjavi s prejšnjo raziskavo povečal s 4 % na 11 %. Med anketiranimi osnovnošolci je 1,5 % rednih uživalcev konoplje.

V primerjavi s prejšnjo raziskavo se je delež rednih uživalcev konoplje nekoliko povečal, na slaba 2 % vseh anketiranih. Dobri 3 % so občasni uživalci, v zadnjem mesecu pa je konopljo užival vsak dvajseti mladostnik. Splošen interes za konopljo se sicer ni povečal, dostopnost te droge zanima vsakega desetega anketiranega mladostnika. Pri drugih prepovedanih drogah je zaznati nekoliko manjši delež občasnih, a nekoliko večji delež rednih uživalcev. Slednjih je od 1 do 1,5 %. Že v osnovnih šolah je nekaj rednih uživalcev večine ustaljenih prepovedanih drog. Če predpostavimo, da so resno odgovarjali, na primer heroin redno uživajo trije anketirani učenci, kokain pet učencev, inhalante pa sedem učencev zajetih osnovnih šol.

V srednji šoli naraste delež mladih, ki jim je že bila ponujena prepovedana droga. Takšnih je tretjina dijakov, v primerjavi s slabo desetino osnovnošolcev. Srednješolcem je bila droga najpogosteje ponujena v bližini šol in na ulici, v parku ali na domači zabavi, večinoma od prijateljev, vrstnikov.

V zvezi z materialnim stanjem v družini anketiranih podatki kažejo, da tisti, ki menijo, da ne živijo udobno, v večjem deležu uživajo alkohol in marihuano. V povezavi s šolskim uspehom pa se kaže, da je med odličnjaki najmanjši delež občasnih in rednih kadilcev ter uživalcev alkohola. Med njimi je tudi največji delež takšnih, ki se še niso opili, in najmanjši delež tistih, ki so v prejšnjem mesecu uživali konopljo. S šolsko uspešnostjo narašča delež tistih, ki menijo, o drogah dovolj vedo. Na splošno sicer tretjina anketiranih mladostnikov meni, da o drogah še ne ve dovolj.