Ker se te dni ne moremo družiti na dogodkih, tečajih in delavnicah v živo, smo pripravili nekaj idej, kako si lahko prosti čas kreativno zapolniš tudi doma. Kljub temu pa upamo, da se kmalu spet vidimo v CID-u!
#ostanidoma
Nauči se kaj novega
- Spletni tečaji Edx, Coursera, Future Learn, Inspired Public, Iversity, Udemy, Canvas Network, Open Culture.
- Spletni jezikovni tečaji Duolingo, Babbel, Learn Language, Open Culture.
- Brezplačna on-line predavanja t. i. Ivy League univerz v ZDA, ki predstavljajo nekatere izmed najprestižnejših univerz na svetu. Sem spadajo univerze Brown, Harvard, Cornell, Princeton, Dartmouth, Yale in Columbia ter Univerza v Pensilvaniji. Trenutno je na voljo več kot 450 predavanj z različnih področij. Najdeš jih tukaj.
- MojeZnanje.si vsem omogoča brezplačno 30-dnevno obdobje spletnih tečajev. Za ogled je na voljo več kot 300 tečajev. Brezplačno lahko opraviš tudi preverjanje znanja in prejmeš certifikat, ki ti lahko pomaga pri novih (poslovnih) podvigih.
Preberi kaj dobrega
- Biblos – izposoja e-knjig
- Digitalna knjižnica Slovenije – dLib ponuja zbirko digitaliziranega in e-gradiva, v veliki meri je prosto dostopno, najdeš pa lahko raznovrstne digitalne vsebine s področja znanosti, umetnosti in kulture; od starih časopisov, knjig, razglednic, vedut in zemljevidov, pa do sodobnih strokovnih in znanstvenih člankov ter publikacij.
- www.e-emka.si ponuja izbor 50 brezplačnih elektronskih knjig za vse generacije in za različne okuse.
- Audiobook je spletna aplikacija, kjer lahko dostopaš do brezplačnih avdio knjig.
- 200 knjig o umetnosti in umetnikih – Guggenheimov muzej je na spletu omogočil brezplačni dostop do več kot 200 knjig o umetnosti in umetnikih.
- Audible Stories – Amazonov Audible je pripravil brezplačen izbor avdio knjig v angleščini, nemščini, italijanščini, francoščini, španščini in drugih jezikih. Izpopolni svoje znanje tujega jezika s pravljicami ali pa se loti kake literarne klasike.
Udobno obišči muzej ali galerijo
- Narodna galerija – stalno zbirko si lahko ogledaš na naslednji povezavi ali pa si privoščiš virtualni sprehod po zbirki, ki je narejen s pomočjo Google zemljevidov.
- Pokrajinski muzej Ptuj Ormož – tudi naš lokalni muzej vabi na virtualni ogled svojih zakladov.
- Tehniški muzej Slovenije vabi na ogled spletnih vsebin.
- SEM – Slovenski etnografski muzej nudi brezplačno brskanje po svojih digitalnih zbirkah – od starih fotografij in fotografij nekaterih etnoloških zbirk, etnografske filme in osebne zgodbe obiskovalcev.
- Seznam virtualnih svetovnih muzejev in galerij, spletnih zbirk ter spletnega učenja, ki se vsakodnevno dopolnjuje.
- Google Arts & Culture na enem mestu združuje na tisoče zanimivih vsebin s področja umetnosti in kulture.
Oglej si dober film ali serijo
- Šola filma – brezplačno spletno filmsko dogajanje (filmi, podcasti o filmu, izobraževanje) v času izrednega stanja.
- Baza slovenskih filmov v času epidemije podarja na ogled izbor filmov slovenskih filmskih ustvarjalcev. Spored dopolnjujejo vsak ponedeljek in četrtek, filmi so dostopni 7 dni.
- Festival kratkega filma My Darling Quarantine – Selektorji največjih filmskih festivalov, kot so Cannes, Berlin, Benetke, Locarno, Talin in drugi, so te dni združili moči in lansirali My Darling Quarantine Short Film Festival, ki bo na spletu vsak teden brezplačno prikazoval nov izbor vrhunskih kratkih filmov na temo distopije.
- Netflix ponuja 30-dnevni brezplačni ogled svojih vsebin (ta opcija je na voljo tudi sicer).
- Ponudnik naročniškega videa Pickbox NOW omogoča ogled za vse serije, filme in dokumentarne oddaje brez omejitev.
- Otroške oddaje RTV Slovenija.
- ARNES video portal – številni izobraževalni in drugi zanimivi videi, ki jih pripravljajo uporabniki
Ustvarjaj in eksperimentiraj
- Nekaj idej za naredi sam ponujajo naslednje strani: Vse lahko naredite sami, Instructable.com, Doityourself.com. Prava zakladnica idej je seveda vedno tudi Youtube.
- Ropotarnica je nova podstran tabornikov, kjer vsak dan objavljajo nove taborniško obarvane podvige za otroke in mlade ter ideje, kaj lahko počnejo.
- Hiša eksperimentov – izvajanje eksperimentov na daljavo, posnetki zanimivih in poučnih predavanj itd.
- Skuhaj novo jed! Če ti zmanjka idej, se lahko podaš na primer na kulinarično pot okrog sveta: 196 Flavors.
- Barvanje sprošča in zabava. Privošči si pobarvanko.
- Riši, slikaj, piši, kipari, šivaj, kvačkaj ali se loti kake druge ustvarjalne spretnosti.
Razmigaj se
- Zdrav duh v zdravem telesu! Na Youtubu poišči svojo najljubšo domačo vadbo ali pa kar zapleši na svojo najljubšo glasbo.
Komuniciraj
- Forum Kanantenija.si – Forum, ki je namenjen komunikaciji, organizaciji, izmenjavi mnenj, idej, člankov in vsebin, povezanih z izbruhom novega koronavirusa, in posledicami, ki jih ima kriza za našo družbo. “Nismo za lažne novice, smo pa za novice. Nismo za bedne fore, smo pa za hude meme. Nismo za moraliziranje, smo pa za dobre nasvete. Nismo za paniko, za dolgčas pa tudi ne. Kakor koli obrnemo, svet je potreboval eno resno pavzo. Vzemimo krizo kot priložnost za krepitev solidarnosti. Ko mine, bo svet zagotovo drugačen. Pridruži se nam v Karanteniji!” Vstopiš tukaj.
- Izkoristi priložnost za razmislek o kakem projektu ali ideji, ki bi jo rad_a izpeljal_a. Če ti pri tem lahko kakorkoli pomagamo, nam piši na cid@cid.si. Na istem naslovu smo na voljo tudi za ideje in pobude. 🙂
Še več idej za prosti čas najdeš na spletni strani mlad.si.